Apple, çalışanlarına iPhone 12 radyasyonu konusunda sessiz kalmalarını söyledi

iphone 12 radyasyon

Apple, Fransa’nın iPhone 12 ürünlerinin satışını durdurması ve radyasyon standartlarıyla ilgili endişelerle başa çıkmak zorunda kaldı. Apple, suçlamaları reddetse de diğer Avrupa ülkeleri Fransa‘nın bu konudaki görüşleriyle aynı gibi görünüyor. Bundan dolayı Apple’ın, çalışanlarından iPhone 12’nin radyasyon seviyeleri hakkında sessiz kalmalarını istediği iddia ediliyor.

Apple, iPhone 12’deki radyasyon endişeleri konusunda sessiz kalıyor

Bloomberg tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, Apple, teknik destek ekibine, tüketiciler radyasyon riskleri hakkında sorduğunda herhangi bir bilgi vermemeleri konusunda tavsiyede bulunmuş. Çalışanlara “paylaşacak hiçbir şeyimiz yok” demeleri talimatı verilmiş. Ayrıca, telefonların satın alındıktan iki hafta sonra iade edilemeyeceğini veya değiştirilemeyeceğini vurgulamaları gerektiği de söylenmiş.

Rapor, “Telefonun güvenli olup olmadığını soran müşterilere, rehberlik doğrultusunda, tüm Apple ürünlerinin güvenli olduklarından emin olmak için titiz testlerden geçtiği söylenmelidir” diyor.

iphone 12 fransa
iphone 12 fransa

Fransa’ya göre, iPhone 12 cihazları radyasyon maruziyeti için yasal sınırları aşıyor. Fransa’nın dijital ve telekomünikasyon bakanı, Apple’ı iPhone 12 tarafından yayılan radyasyon seviyelerini azaltmak için bir yazılım güncellemesi yayınlamaları konusunda uyardı. Aksi takdirde, cihaz ülke genelinde yasaklanabilir.

Tabii ki, Apple, iPhone 12’nin diğer tüm cihazları gibi, tüketiciler için güvenli olduğunu belgeleyen sıkı güvenlik testlerinden geçtiğini iddia ediyor. Aynı zamanda, şirket Salı günü iPhone 15’in duyurulmasının ardından iPhone 12’yi de sonlandırdı. Ancak Fransa, daha önce telefonu satın alan kişilerle ilgili endişesini dile getirmeye devam ediyor.

Apple’a karşı Fransa’ya daha fazla ülke katılıyor

Apple, Fransa’daki durumla baş etmeye çalışırken diğer ülkeler de benzer iddialarla teknoloji şirketini karşısına almaya hazırlanıyor. Almanya ve İspanya’daki tüketici hakları grupları zaten iPhone 12’nin radyasyon seviyeleriyle ilgili endişelerini dile getirirken, Belçika’nın düzenleyici kurumu zaten cihazla ilgili “potansiyel sağlık risklerini gözden geçirdiğini” doğruladı .

iPhone 12, Ekim 2020’de dört farklı sürümle duyuruldu: iPhone 12 mini, 12, 12 Pro ve 12 Pro Max. Apple artık bu modellerin hiçbirini resmi olarak satmıyor, ancak bunları hâlâ diğer mağazalarda bulabilirsiniz .

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir