En İyi 10 Stok Fotoğraf Sitesi – Ücretsiz ve Telifsiz

stok fotoğraf sitesi

Web sitesi sahiplerinin telifsiz stok fotoğraflarını nasıl bulduklarını merak ediyor musunuz? Web sitenizdeki başlık ve blog gönderilerinizin okunabilirliğini artırabileceğini harika stok fotoğraflar mı arıyorsunuz ? O zaman doğru yere geldiniz.

Bu makalede, web siteniz ve blog gönderileriniz için etkileyici ve telifsiz stok fotoğraflarını bulmak için en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi hakkında bilgi vereceğiz.

Bu stok fotoğraf ücretsiz olarak indirebilir ve web siteniz için kapak resimleri olarak kullanabilirsiniz. Hatta blog gönderilerinizde, web sitesi arka planınızda ve sosyal medya gönderilerinizde dahi kullanabilirsiniz.

Ancak önce, stok fotoğrafların ne olduğunu ve bunları kullanmanın temel faydalarını anlamaya çalışalım.

Stok Fotoğraflar Nedir ? Neden Kullanılır ?

Stok fotoğraflar: profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen insanlar, yerler, nesneler ve doğanın görüntüleridir.

stok fotoğraf nedir
stok fotoğraf nedir

Bu fotoğraflar reklamlar, yaratıcı projeler, web siteleri, web tasarımı ve daha pek çok içerik tasarlamak için kullanılabilir.

Genellikle stok fotoğraflar bir ücrete tabidir. Örneğin, iStock gibi bir stok fotoğraf sitesinde tek bir stok fotoğrafı satın almak için yaklaşık 12 dolar ödemeniz gerekebilir. Getty Images gibi diğer siteler ise kullanım amaçlarına göre stok fotoğraflar için daha yüksek fiyatlar talep edebilir.

Ancak, WordPress web siteniz için harika görünümlü bir arka plan veya kapak görselleri elde etmek için bu kadar çok para harcamanıza gerek yok. Şimdi, ücretsiz olarak premium kalitede stok fotoğraflar veren siteler var.

Bir resim, bin kelimeyi içinde saklar..

Orhan Veli

Üstadın da söylediği gibi kelimeler kimi zaten bir fotoğraf karşısında yetersiz kalır. Web sitenizde veya karasoft qr menü‘de görseller kullanmak, kendinizi ifade etmenin harika bir yoludur ve ziyaretçilerinizin dikkatini hızlı bir şekilde çekmenize yardımcı olur.

Stok Fotoğraflar Neden Ücretsiz ?

Aşağıda listelenen sitelerde inanılmaz güzellikte stok fotoğraflar bulacaksınız. Bu fotoğraflar o kadar iyi ki, ücretsiz olduklarına inanmakta zorlanacaksınız.

Evet, gerçekten ücretsizler ve kişisel projeleriniz, müşteri projeleriniz veya ticari projeleriniz için kullanabilirsiniz. Fotoğrafın yazarına herhangi bir şey ödemeden veya atıfta bulunmadan kullanabilirsiniz.

Peki, bir işin içinde bir iş mi var? Hayır, hiçbir şey yok!

İnsanlar, çirkin ve yapay görünen stok fotoğraflar için ödeme yapmaktan bıktılar. Ardından fotoğrafçılar, topluma hizmet olarak yüksek kaliteli fotoğrafları ücretsiz vermeye başladılar. İşte bu harika ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin ortaya çıkmasının nedeni budur.

En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

#1 Unsplash

unsplash
unsplash

Unsplash, internetteki en popüler ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden biridir. Bu site, doğa, şehir, teknoloji, insanlar, yeni başlayanlar ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm kategorilerde yüksek kaliteli stok fotoğrafları içerir.

Unsplash.com, yüksek kaliteli ve ücretsiz stok fotoğraf paylaşım platformudur. Kullanıcılar, istedikleri gibi herhangi bir amaca yönelik olarak bu fotoğrafları ücretsiz indirebilir ve kullanabilirler. Platform, kullanıcıların fotoğraflarını yüklemelerine de olanak tanır, böylece diğer kullanıcılar tarafından da indirilebilir ve kullanılabilir hale getirilir.

Unsplash, özellikle web tasarımcıları, grafik tasarımcıları ve diğer yaratıcı profesyoneller tarafından sıklıkla kullanılan bir kaynak haline gelmiştir. Ayrıca, çeşitli konularda binlerce fotoğraf barındırması nedeniyle geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir.


#2 Pexels

pexel
pexel

Pexels, binlerce güzel stok fotoğrafı ücretsiz olarak sunan bir başka popüler ücretsiz stok fotoğraf sitesidir. Site, en çok aranan fotoğraflar ve hatta renge göre arama dahil olmak üzere fotoğraflara göz atmak için çeşitli seçeneklere sahiptir. 

Pexels, seçtiğiniz özel boyutlar da dahil olmak üzere farklı boyutlarda fotoğraf indirmenize de olanak tanır.


#3 Pixabay

pixabay
pixabay

Pixabay, geniş bir kullanıcı topluluğuna sahip ücretsiz bir stok fotoğraf sitesidir. Site şu anda 1.000.000’dan fazla ücretsiz stok görsel barındırıyor. Ancak, site kullanıcılarına herhangi bir sınırlama olmaksızın fotoğraf yüklemelerine izin verdiğinden, bu resimlerin çoğunun kalitesi her zaman en iyi seviyede değildir.


#4 Gratisografi

Gratisografi
Gratisografi

Gratisography, oldukça sıra dışı bir stok fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Bu sitedeki fotoğrafların çoğunun daha önce gördüğünüz hiçbir stok fotoğrafa benzemediğini hemen göreceksiniz. Bu site, WordPress siteniz için gerçekten benzersiz fotoğraflar bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Bu sitedeki tüm fotoğraflar Ryan McGuire isimli bir fotoğrafçı tarafından çekilmiştir. İstediğiniz gibi kullanmakta tamamen ücretsizdirler.


#5 StockSnap

StockSnap
StockSnap

StockSnap, her türden yüksek çözünürlüklü görsellerle dolu bir sitedir. Site ayrıca her hafta yüzlerce yeni fotoğrafla güncellenmektedir. Bu sitede tüm kategorilere ait fotoğraflar bulabilirsiniz.


#6 LittleVisuals

LittleVisuals
LittleVisuals

LittleVisuals, çoğunlukla elle seçilmiş manzara ve doğa fotoğraflarının yer aldığı benzersiz bir stok fotoğraf sitesidir. Ne yazık ki arkasındaki kişi öldü , bu nedenle artık güncellenmiyor, ancak yine de mevcut fotoğrafları indirebilirsiniz.

Little Visuals, Nic Jackson’ın bir tutku projesi olarak hayata başladı. Trajik bir şekilde Nic, Kasım 2013’te aniden öldü. Nic, Little Visuals’ı sürdürme ve büyütme şansı bulamamış olsa da, bu web sitesine herkes erişebilir. Ailesi tarafından, tüm görsellerin ticari kullanıma açık ve ücretsiz kalmasını sağladılar.


#7 Startup Stock Photos

Startup Stock Photos
Startup Stock Photos

Startup Stock, yeni başlayanlar ve girişimcilikle ilgili çok sayıda fotoğraf içeren bir sitedir. Site, ofis ortamları, toplantılar, insanlar, cihazlar, beyaz tahtalar ve daha fazlası dahil olmak üzere girişimlerle ilgili her türlü fotoğrafa sahiptir.


#8 Vecteezy

vecteezy
vecteezy

Vecteezy, güzel ücretsiz stok fotoğraflarından oluşan geniş bir kitaplığa sahiptir. Bu web sitesini diğer stok fotoğraf sitelerinden farklı kılan birkaç avantaj vardır. Vecteezy, fotoğrafları renge, yöne, stile, kişi sayısına, modellerin yaşına ve daha fazlasına göre filtrelemenize izin veren daha güçlü bir arama motoruna sahiptir. 


#9 Freepik

freepik
freepik

Freepik, kullanıcıların ücretsiz yüksek kaliteli stok fotoğrafları ve vektör görselleri, çizimler ve PSD dosyaları gibi diğer grafik kaynakları bulmasına yardımcı olan güçlü bir arama motorudur. Milyonlarca grafik kaynağı indirilebilir ve herhangi bir kişisel veya profesyonel tasarım projesinde kullanılabilir. 

Freepik’in arama motoru, her türlü kaynağı, yönü, rengi, stili vb. bulmaya yardımcı olan güçlü filtrelere sahiptir. Freepik kullanıcıları, Adobe Illustrator veya Photoshop ile uyumlu grafik kaynakları formatlarını indirebilir.


#10 Morguefile

morguefile
morguefile

Morguefile, biraz farklı. Fotoğraflar, Unsplash veya Gratisography’deki kadar profesyonelce üretilmemiş ve küratörlüğünü yapmamıştır. Rastgele insanların ve günlük nesnelerin resimlerini bulacaksınız, tıpkı Ayşe teyzenin sizinle Google Fotoğraflar akışını paylaştığı gibi.

Morguefile, büyük başlık görselleri bulabileceğiniz bir yer değil, ancak dişlerini fırçalayan bir çocuğun basit ve ücretsiz bir fotoğrafına ihtiyacınız varsa, bu ücretsiz stok fotoğraf web sitesi tam size göre.


Sonuç

Bu stok fotoğrafları düzenlemekten, değiştirmekten veya kopyalamaktan korkmayın. Creative Commons Zero (CC0) ve kamu malı lisansları kapsamında, fotoğraflarla her şeyi yapma özgürlüğüne sahipsiniz.

Artık stok fotoğraflara para harcamanıza gerek yok. Bu harika ücretsiz siteleri kullanarak, WordPress web siteniz ve blog gönderileriniz için istediğiniz herhangi bir konuda güzel başlık resimleri oluşturmak için kolayca harika resimler bulabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir