Google Pixel 8, ABD’deki Akıllı Telefonlar Arasında En İyi Ekrana Sahip !

Google Pixel 8, ABD'deki Akıllı Telefonlar Arasında En İyi Ekrana Sahip !

Google Pixel 8 serisinde birkaç büyük güncelleme bulunuyor, örneğin 7 yıllık güncelleme taahhüdü gibi, ancak donanım düzeyinde en büyük güncelleme açıkça Google’ın yeni “Actua” ekranlarıdır. Bu güncelleme, Google’ı en büyük rakipleriyle aynı lige koymaktadır.

Google Pixel telefonları genellikle Samsung gibi şirketlerle sadece donanım temelinde rekabet etmeye çalışmamıştır. Tensor’a geçiş yapılmadan önce bile Pixel telefonları genellikle en son Galaxy veya OnePlus cihazına göre daha az bellek, depolama veya güncellenmemiş bir özellik içeriyordu. Bu genellikle sorun olmamıştır, ancak bazen donanımın bazı özelliklerinin geride kaldığı görülmüştür.

Özellikle Pixel telefonlarının uzun süredir geride olduğu hissedilen bir alan, ekran alanıdır.

Örneğin, Pixel 7 Pro kötü bir ekrana sahip değildi, ancak 2022 Android amiral gemilerine kıyasla oldukça gerideydi ve aynı zamanda Apple’ın iPhone 14 Pro serisine de ayak uyduramadı. Parlaklık konusunda Google’ın geride kaldığı özellikle açıktır; Pixel 7 Pro’nun maksimum parlaklığı 1.500 nit iken, iPhone 14 Pro Max 2.000 nit’e kadar çıkabiliyordu.

Ancak Pixel 8 serisi ile Google gerçekten işleri ciddi şekilde değiştirdi.

Pixel 8’in maksimum 2.000 nit’e çıkabilen 120Hz bir ekranı var ve Pixel 8 Pro da 120Hz’e kadar çıkabilen ancak 2.400 nit’e kadar çıkabilen bir ekrana sahip.

Bunlar, ABD’de satılan bir akıllı telefondaki en parlak ekranlardır, çünkü Samsung şu anda Galaxy S23 Ultra’da maksimum 1.750 nit’e ulaşabilmektedir.

Google, bu yeni zirvelere “Actua” ve “Super Actua” ekranlarla (sırasıyla düzenli Pixel 8 ve Pro’da) ulaşıyor ve bu sadece parlaklıkla ilgili değil. İncelememizde, Google’ın yeni ekranını renkleri, canlılığı ve panellerin kalitesini Pixel 4 serisinden bu yana en iyi seviyede olmaları nedeniyle övdük.

Renkler canlıdır ancak aşırı doygun değiller ve bu ekran, geçmiş Pixel'lere kıyasla daha keskin hissettiriyor. Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro her ikisi de neredeyse cam ile gerçek ekran paneli arasında daha fazla boşluk olduğunu hissettiriyordu, ancak Pixel 8 Pro daha çok "kağıt" gibi hissettiriyor. Daha iyi bir karşılaştırma olmadığı için, iPhone veya Galaxy S23 serisi cihazıyla aynı seviyede hissettiriyor ve Pixel 4/XL'den bu yana hissettiğim ilk Pixel olduğunu söyleyebilirim.

“Actua” muhtemelen Google’ın kullanmak istediği şık bir pazarlama adıdır, çünkü sonuçta birçok rakip aynı türde şeyi yapar. Ancak eğer öyleyse bile, Google bu panelleri seçmeli ve bu noktaya kadar ince ayarlamayı seçmeliydi. Ve görünüşe göre daha gelişmiş testler de görüşümüzü destekliyor. DXOMark, Pixel 8 Pro ve Pixel 8’e “Ultra-Premium” ve “Premium” kategorilerinde akıllı telefon ekranları için #1 sıralamasını verdi ve renk doğruluğunu ve “okunabilirliği” özellikle övdü.

Bu yazarın görüşüne göre, bu gerçekten de Google’ın (Samsung ve Apple gibi) donanım seviyesinde rekabet ettiği ilk yıl gibi hissediyor. Tabii ki, bu liderlik muhtemelen uzun sürmeyecek. Zaten bazı Android telefonlarının parlaklık sınırını 2.400 nitten de öteye taşıdığını gördük ve Samsung, çoğu harika akıllı telefon ekranının üreticisi olarak, Galaxy S24 serisi için bir yükseltme getireceği söylentisi var.

Ancak şu sırada, Google kesin bir zafer elde etti.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir