2023 İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır ? [Rehber]

isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır

Son günlerde en önemli konulardan bir tanesi “isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ?” oldu. Hazırladığımız rehber sayesinde kimler isteğe bağlı sigorta yapabilir, nasıl yapılır ve diğer tüm sorulara cevap vereceğiz.

Lütfen merak ettiğiniz tüm soruları yorum kısmından sorun cevaplayalım. [İBS = İsteğe Bağlı Sigorta]

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir ?

İsteğe bağlı sigorta; bireylerin isteğe bağlı olarak prim ödemesi yoluyla uzun vadeli sigorta türleri ve genel sağlık sigortasına katılabilmelerini sağlayan bir sigorta seçeneğidir. TÜİK tarafından açıklanan Haziran 2023 işsizlik raporuna göre işsizlik oranı %9,6 oldu. Tabi insanlarımızda bir yandan haklı olarak bu sigorta’yı da çare olarak görmektedir.

Bu tür sigortadan faydalanan kişiler, belirli koşulları yerine getirdikleri takdirde hayat boyunca kendi adlarına, vefat durumunda ise hak sahiplerine, zorunlu sosyal sigortanın uzun dönemli sigorta kollarının sunduğu tüm sigorta yardımlarından isteğe bağlı sigortalılık yöntemiyle faydalanma hakkını kazanırlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir ?

Türkiye’de yaşayan kişiler arasında, Türkiye’nin sosyal güvenlik anlaşması bulunmayan ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarından aşağıdaki koşullara uyanlar sigortalı olabilirler:

 • 18 yaşını dolduran,
 • 5510 sayılı Kanun‘a tabi zorunlu sigortalı olarak çalışmayan,
 • Sigortalı olarak çalışsalar bile ay içinde 30 günden az veya tam gün olmayanlar,
 • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’den malullük veya yaşlılık aylığı almayanlar,
 • Çalışma süresi aylık 30 günden az olan veya tam gün boyunca çalışmayıp, 4/a kapsamında sigortalı olanlar.

Kanunun yürürlük tarihinden önceki dönemde isteğe bağlı sigorta kapsamında olanlar ise herhangi bir işlem yapmaksızın Kanunun getirdiği haklarına devam ettireceklerdir.

Türk vatandaşlarının isteğe bağlı sigorta yaptırmaları için TC vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamakla birlikte, yasal olarak Türkiye sınırları içinde ikamet etme şartı gerekmektedir. Ölüm sigortasıyla aylık alan bireyler, İBS poliçesi satın alabilirler. Aynı şekilde, kendi sigortalılıkları nedeniyle aylık gelir alan kişiler de İBS kapsamına girebilirler.

SGK anlaşması olmayan ülkelerde çalışan Türk vatandaşları

SGK anlaşması olmayan ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının, isteğe bağlı prim ödemesi yapabilmeleri için Türkiye’de ikamet etme şartı aranmamaktadır. İkili sosyal güvenlik anlaşmalarının olduğu ülkelerden olan İsviçre, İsveç, Fransa ve İngiltere gibi yerlerde çalışanlar için de ikamet koşulu aranmamaktadır.

5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin (a), (b) ve (e) fıkralarına tabi olan

5510 sayılı Kanun’un 5. maddesinin (a), (b) ve (e) fıkralarına tabi olan, yani belirli sigorta türleri kapsamında bulunan ancak tüm sigorta kollarına dahil olmayan sigortalılar, İBS durumu için herhangi bir engel teşkil etmez.

4A İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır ve Nereye Başvurulur?

istege bagli sigorta e-devlet
istege bagli sigorta e-devlet başvuru

İBS kapsamına girmek isteyen bireyler, ilk defa başvuru yapacaklar için, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekine eklenmiş olan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi“ni doldurarak ikamet ettikleri sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmalıdır.

E-devlet isteğe bağlı sigorta sorgulama

Ayrıca, aynı amaçla e-Devlet platformu üzerinden de online başvuru yapma imkanı mevcuttur. Tekrar isteğe bağlı sigorta olmak isteyen kişiler ise, talep dilekçesiyle başvuruda bulunabilirler.

Örnek : E-Devlet Üzerinden 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde birçok vatandaş, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun farklı sigorta sistemlerine bağlı olarak çalışmaktadır. Kimi zaman vatandaşlar isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek da sigortalılık durumunu sağlayabilirler. Bu bağlamda, en çok merak edilen sigorta türlerinden biri 4B olarak bilinir, eski adıyla BAĞKUR.

4B isteğe bağlı sigorta kaydı için e-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. İşlem adımları şu şekildedir:

 1. Tarayıcınızı açarak e-Devlet resmi web sitesine erişim sağlayın.
 2. Giriş sayfasında daha önce kimlik doğrulama işlemleri gerçekleştirmediyseniz, T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle kimlik doğrulama işlemlerini tamamlayın. (Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz, PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.)
 3. Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra, üst kısımda bulunan arama çubuğuna “4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı (Sosyal Güvenlik Kurumu)” terimini yazarak arama yapın.
 4. Gelen sonuçlar arasından “4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı (Sosyal Güvenlik Kurumu)” seçeneğine tıklayın.
 5. Açılan sayfada, 4B İBS kaydı için gereken şartları ve koşulları okuyun, ardından kişisel bilgilerinizi doğrulayın.
 6. Son olarak, sayfanın altında bulunan “Kayıt Ol” veya benzer bir butona tıklayarak 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu şekilde, e-Devlet üzerinden 4B İBS kaydı başvurusunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2023 Yılı İçin Aylık Ne Kadar Oldu ?

Sigortalının beyan ettiği günlük kazanca bağlı olarak belirlenen isteğe bağlı sigorta primi, alt ve üst sınırlar arasında bulunan prime esas günlük kazanç aralığına göre hesaplanır.

Asgari ücret, %34’lük bir artışla 11.402 TL seviyesine yükseldi; brüt asgari ücret ise 13.414 TL oldu. İBS kapsamında, bireylerin belirlediği prim miktarı, belirli üst ve alt sınırlar arasında gerçekleşir. En düşük seviyede, brüt asgari ücretin %32’si kadar prim ödenirken, en yüksek seviyede brüt asgari ücretin 7,5 katının %32’si kadar prim ödemesi yapılabilir.

Asgari ücretin %34,04’lük artışı sonucunda, en düşük isteğe bağlı prim miktarı 4.292 TL olarak belirlendi. Aynı şekilde, en yüksek prim miktarı da %34,04’lük artışla 32.195 TL seviyesine çıktı.

Sigortalılar, ait oldukları ayın primini en geç 12 ay içinde ödemedikleri takdirde, o aya ait prim borçlarını ödeme imkanını kaybedeceklerdir. Prim borcu ödenmeyen ilgili ay için sigortalılara hizmet sunulamayacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortanın Başlangıcı ve Sona Ermesi Ne Zamandır ?

İsteğe bağlı sigortalılık, başvurunun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına ulaştığı tarihten itibaren geçerli olur. Aynı dönemde, 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereği zorunlu sigortalı olmaları gereken kişilerin isteğe bağlı sigortalılıkları, zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarihten başlar. Eğer bu dönemde İBS primi ödendiyse, bu primler ilgili kişilere iade edilir veya gelecekteki borçlarına mahsup edilir.

 • İsteğe bağlı sigortalılık sonlandırma talebinde bulunanlar için, son ödenmiş prim tarihinden itibaren,
 • Aylık ödeme talebinde bulunanlar için, aylık almaya hak kazandıkları tarihten itibaren,
 • Vefat eden sigortalılar için, ölüm tarihinden itibaren sona erer.

Türkiye’de ikamet eden ve İBS olanlar arasında, sosyal güvenlik anlaşması yapılmamış yabancı ülkede bulunanların isteğe bağlı sigortalılıkları, özel bir talep olmadıkça devam eder.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir?

İBS sahipleri 4B kapsamında yer alır, yani diğer bir deyişle Bağ-Kur’lu statüsünde kabul edilirler. Bu nedenle, emeklilik hesaplamaları yapılırken Bağ-Kur şartları göz önünde bulundurulur. Özellikle ev hanımları, ilerleyen zamanlarda emekli maaşı alabilmek için gereken koşulları araştırmaya başlarlar.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için prim, yaş ve hizmet yılı gibi üç temel şartı yerine getirmesi erekmektedir. Hizmet yılı ve primi tamamlamak için belirli bir süre boyunca sigortalı olmaları gerekmektedir.

 • Eğer ilk sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce gerçekleştiyse, 3600 gün prim ödeme ve 10 yıl sigortalılık süresi şartları aranır.
 • İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasındaysa, en az 25 yıl sigortalı olarak çalışma, 60 yaşını doldurma ve 4500 gün prim ödeme gerekmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra yapıldıysa, 5400 gün prim ödeme ve 63 yaş şartları aranır.
 • İsteğe bağlı normal emeklilik için ise en az 9000 gün prim ödeme gerekmektedir.

Ayrıca, ev hanımları doğum yapmışlarsa doğum borçlanması yapma imkanına sahiptirler. Erkekler de askerlik sürelerini borçlanabilirler. İBS başvurusu yaparak, bireyler primlerini kendi ödeyerek emekli olma hakkına sahiptirler.

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Statüye Tabidir?

Ülkemizdeki sosyal sigorta hizmetlerinin sunumu konusunda önemli değişiklikler yaşandı. Önceden ayrı ayrı faaliyet gösteren üç büyük kurum, sosyal güvenlik alanında gerçekleştirilen reform yasasıyla birleştirilerek “Sosyal Güvenlik Kurumu” çatısı altında bir araya getirildi.

Daha önce farklı isimlerle anılan sigortalılık statülerimiz; “SSK” adı altındaki 4/a, “Bağ-Kur” olarak bilinen 4/b ve “Emekli Sandığı”na tabi 4/c, 5510 sayılı Kanunla aynı yasa altında birleştirilerek yeniden düzenlendi. Bu yeni düzenlemeye göre, bu üç farklı sigortalılık statüsüne göre sigortalı kabul edilmeyen veya aylık 30 günden az çalışan 4/a sigortalıları da isteğe bağlı olarak sigortalı olma fırsatına sahip oldular. Ancak, bu isteğe bağlı olarak ödenen primler 4/b sigortalılık statüsü olarak değerlendirilmeye başlandı.

İsteğe bağlı sigortalılığın dikkate alınması gereken hususları şunlardır:

 • İBS primlerinin ödenmesiyle kazanılan süreler, malullük, vazife malullüğü, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası kapsamında önem taşır. Bu süreler, 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca sigortalılık süresi olarak kabul edilir (belirli istisnalar hariç).
 • İsteğe bağlı sigortalılıktan elde edilen prim esas kazançları ve prim ödeme gün sayıları, kısa vadeli sigorta uygulamalarında dikkate alınmaz.
 • İsteğe bağlı sigortalı bireyler, bakmakla yükümlü oldukları kişi olsa dahi, 5510 sayılı Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak kabul edilir ve genel sağlık sigortası primlerini ödemekle yükümlüdürler.

İsteğe bağlı sigortalılık süresinin statü sigortalılık statüsü yönünden değerlendirilmesi

01/10/2008 tarihinden sonra ilk defa isteğe bağlı sigortalılık başlatan bireyler ve 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlar uyarınca isteğe bağlı sigorta primi ödemiş olan kişilerin, 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında, 01/10/2008 tarihinden sonraki İBS primi ödenen dönemleri sigortalılık süresi olarak kabul edilmektedir.

Sorularınızı Gönderin

İsteğe bağlı sigorta ile ilgili tüm sorularınızı bekliyorum. Sizlerin sorunlarını çözümlemek adına bildiğimiz tüm hususları blog sayfamızda paylaşma niyetindeyiz.

Sağlıcakla kalın.

Primlerini düzenli ödeyenlerin isteğe bağlı sigortası geçerlidir

Zaman zaman, bireyler SSK kapsamında bir işe giriş yapar ve aynı zamanda isteğe bağlı sigorta primleri öderler. Bu tür durumlar için, geçmişte SSK Genel Müdürlüğü 12-63 Ek Sayılı Genelge’yi yayınlayarak bu konuda netlik sağlamıştı.

SGK primi ne kadar oldu Temmuz 2023?

Brüt ücret : 13.414,50TL
SGK primi %14 : 1.878,03TL
İşsizlik sigortası primi işçi payı : 134,15TL
Gelir vergisi : 0,00TL

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir