2023’te Sıralamada Yükselmek için Backlink Hala Önemli Mi ?

2023'te Sıralamada Yükselmek için Backlink Hala Önemli Mi ?

Herkese merhaba,

Uzun bir ara olmuştu, işlerimin yoğunluğundan dolayı blog kısmını ihmal ettik. Geri dönüşümü seo sırlarımızı paylaşarak affettirelim 🙂

Biliyorsunuz seo, her geçen gün kendini yenileyen bir algoritmaya sahip. Hiçbir kesinliği olmayan ancak emeklerinizin karşılığını en nihayetinde alacağınız önemli bir konudur.

Bu konuyla alakalı da seo uzmanları kendi tecrübelerine göre çeşitli fikirler ortaya atmakta ve karşılıklı olarak bu konuları tartışarak geliştirmeyle uğraşıyoruz.

Bugünkü konumuz backlink seo için hala önemli mi ?

Bilmeyenler için Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, Scoop ve Mix gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinde yapılan sosyal medya paylaşımları backlinklere örnektir.

Evet efendim backlink hala çok çok önemli. Hadi ya dediğinizi duyar gibiyim. Birçok seo uzmanı herşeyi içeriğe indirgemiş. Haklı oldukları taraflar var ancak durum çokta öyle değil.

Bunu açıkça söyleyebilirim ki backlink, seo için hala çok yüksek bir puana sahip. Rakiplerimiz çok çalışıyor ve emin olun bunu sadece içerikle çözemezsiniz.

Arama motorlarında yükselmek istediğiniz kelimeler için backlink çalışmaları da yapmalısınız. Bunu yaparken elbette dikkat edilmesi gereken hususlar değişti. Hala 2010 yılındaki backlink çalışmaları yaparsanız yerinizde sayar hatta sıralama kayıpları bile yaşarsınız.

2010 yılında backlink almak nasıldı ?

Google’da belki de rekabetin en heyecanlı olduğu yıllardı. Rakip çok fazla yok ve backlink almak çok kolaydı. Birçok kelime de ilk sayfada olmak bile bizim için çok kolaydı. Dediğim gibi seo ile ilgilenen kişi sayısı bugünküyle kıyaslanamaz ve özel taktikleri çoğu kişi bilmiyordu.

2010 yılında profil, forum, wiki, edu, gov tarzı sitelere backlink bombaları yaparak iyi sıralamalar alınabiliyordu.

2023’te backlink almak nasıl olacak peki ?

  • 2023 yılında sosyal medya sitelerinden mutlaka profil sayfalarımızı oluşturacağız. Bununla kalmayacağız elbetteki sosyal mecralarda da aktif kullanıcılar olacağız. Sosyal medyada paylaştığımız içeriklerle kendi sitelerimizdeki içeriklerde paralellik sağlayacağız.
  • Sektörümüzdeki rakiplerimizden alıntı, kaynak şeklinde tamamen doğal olacak şekilde backlink alacağız.
  • Tier 2 dediğimiz ağ yapılarıyla aldığımız bu backlinkleri güçlendireceğiz.
  • Sosyal medya etkileşimi ile web sayfamıza ziyaretçilerin gelmesini hatta paylaştığımız içeriklerin altını yorumlar ile desteklemeliyiz.
  • Forum sitelerinde çalışırken de, bir sorunun çözümünü bulmuşuz gibi yapıp öyle backlink almalıyız. Yani eski usul gibi site tanıtım bölümlerinden çok birşey beklemeyin.
  • Yerel rehber siteleri de hala aktif kısımda devam ediyor. Yerel rehber sitelerinden de backlink almamız çok önemli.
  • İnsanlara hizmet sunun ve sunduğunuz hizmeti sayfalarında, sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını sağlayın.

Sonuç

Şimdilik bu kadar infografiklerle bu içeriğimi zenginleştireceğim. Bir daha ki paylaşımımda kaçırmamanız gereken backlink kaynaklarını da açıklayacağım. Unutmayın backlink alırken zararlı backlinklerden de kaçınmanız gerekiyor. Zararlı backlinkleri google disavow tool ile kontrol altında tutmayı unutmayın.

Bu blog kısmını artık seo için daha aktif kullanalım. Bildiklerimiz aktaralım ki bilgi paylaştıkça çoğalsın 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

  1. Can Bora diyor ki:

    Konu hakkında bilgim sınırlı, ancak 2023’te de backlinklerin sıralamada hala önemli bir rol oynadığını duymuştum. Ancak kaliteli içerik ve kullanıcı deneyimi gibi faktörlerin de artık daha fazla vurgulandığını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir