Web Tasarım Ajansı Nasıl Seçilir?

Web Tasarım Ajansı Nasıl Seçilir?

Kurumsal web siteniz genellikle potansiyel müşterileriniz için ilk iletişim noktasıdır. Bu nedenle, doğru web tasarım ajansını seçmek, web sitenizin işletme hedeflerinizi başarıyla gerçekleştirmesi ve aynı zamanda görsel olarak çekici olması açısından son derece önemlidir. Bu makale, bir web tasarım ajansı seçerken dikkate almanız gereken temel faktörlere dayanmaktadır ve seçtiğiniz ajansın yetenekleri ile gereksinimleriniz arasında mükemmel bir uyum sağlamayı amaçlamaktadır.

Web sitenizin gereksinimlerini göz önünde bulundurun

Web tasarım ajans seçiminden önce, web sitenizle ilgili gereksinimlerinizi ve hedeflerinizi net olarak belirlemek önemlidir.

Örneğin, web sitenizin dönüşümleri artırmaya odaklanmasını mı istersiniz, yoksa daha çok bilgi sunan bir yapıda olmasını mı tercih edersiniz? Kaç sayfa gerektiğini biliyor musunuz? Hedef kitleniz kimdir? E-ticaret işlevselliğine ihtiyaç duyuyor musunuz?

Gereksinimlerinizi belirleyerek ve web sitenizin neyi başarmak istediğine net bir şekilde karar vererek, web tasarım ajanslarına ilk sorularınız daha değerli olacaktır.

Ayrıca, mevcut bir web siteniz zaten varsa ve yeniden tasarım arayışındaysanız, şu an iyi çalışan ve iyi çalışmayan noktalar konusunda net olmak önemlidir. Çözmeye çalıştığınız bir sorun var mı? Mümkün olduğunca fazla bilgi edinerek ve gereksinimlerinizde kararlı olarak hareket ederek, yeni web sitenizin başarısını daha olası hale getirirsiniz.

Mevcut hizmet yelpazesini keşfedin

web tasarım hizmet yelpazesi

Kaliteli bir web tasarım ajansı, geniş bir hizmet yelpazesi sunmalıdır. Bu web tasarım ajansı seçerken önemli bir nokta olacaktır.

Bir web tasarım şirketinin sunması muhtemel hizmetlerden bazıları şunlar olabilir:

  • Web sitesi tasarımı
  • Web sitesi geliştirme
  • Web sitesi bakımı
  • E-ticaret çözümleri
  • Arama motoru optimizasyonu

İyi bir web tasarım ajansı, web sitesi tasarımından geliştirmeye ve lansmanına kadar olan süreci yönetme konusunda deneyime sahip olmalıdır. Ayrıca, web sitenizin tasarımının ve geliştirilmesinin optimize edilmiş, tüm cihazlarda duyarlı ve erişilebilir olmasını ve aynı zamanda işlevsel ve görsel olarak hoş bir şekilde olmasını sağlamalıdır.

Uzmanlık Alanlarını Sorun

Her web tasarım ajansı biraz farklı şekilde çalışacak ve web tasarımı ve geliştirme sürecinin farklı alanlarına uzmanlaşacaktır. Portföylerine, süreçlerine ve hizmetlerine göz atarak hızla güçlü yönlerini belirleyebilirsiniz.

Eğer özel geçişlerle şık bir web sitesi tasarımı veya gelişmiş işlevsellik arıyorsanız, muhtemelen özel web sitesi tasarımı ve geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir ajans bulmak isteyeceksinizdir. Bu, ajansın sadece etkileyici ve benzersiz bir web sitesi tasarlamakla kalmayıp aynı zamanda ihtiyacınız olan işlevselliğe sahip bir web sitesini geliştirmek konusundaki uzmanlığa sahip olduğundan emin olacaktır. Eğer daha statik bir web sitesi ve genel bir tasarım arıyorsanız, özel bir hizmete ihtiyaç duymanız genel kararınızda daha az etkili olacaktır.

Başka bir düşünce, ajansın web sitenizi oluşturmak için hangi içerik yönetim sistemi (CMS) kullanacağıdır. Bir CMS veya İçerik Yönetim Sistemi, web sitenizin içeriğini zaman içinde yönetmenizi ve güncellemenizi sağlar. Birkaç CMS sağlayıcısı arasından seçim yapabilirsiniz; şu anda en popüler olanlardan biri WordPress‘tir ve belirli bir CMS kullanmanın diğerine göre ne tür etkileri olabileceğini anlamanız önemlidir.

Portföylerine Göz Atın

Bir karar vermeden önce bir web tasarımcısının portföyüne göz atmanız önerilir. Bunu yaparak, tasarımlarının kalitesini ve tasarım tarzlarını farklı endüstrilere nasıl adapte ettiklerini görebilirsiniz. Ayrıca, belirli bir endüstride deneyime sahip olup olmadıklarını da görebilirsiniz.

Sonrasında tasarımlardaki detaylara dikkat edin; düzen iyi çalışıyor mu, akıcı mı, sezgisel mi? İyi bir web sitesi sadece görsel olarak çekici olmamalı, aynı zamanda her sayfa boyunca net bir yolculukla kolayca gezilebilmelidir. Ayrıca, tutarlı bir tasarım markanızı güçlendirecek ve marka yönergelerinize uyacak şekilde olmalıdır, bu nedenle tipografi, düzen ve boşluk gibi detaylara dikkat etmek isteyebilirsiniz, böylece bu detayların her tasarımda tutarlı olduğundan emin olabilirsiniz.

Yine de, tasarım çok subjektif bir alan olduğunu unutmak önemlidir, bu yüzden gördüğünüz her tasarımı sevmeniz olası değildir. İyi bir web tasarım ajansı tasarımlarını müşteri tercihlerine uygun olarak uyarlayacaktır, bu nedenle tasarımın sizin bireysel zevkinize uygun olup olmadığından ziyade yeteneklerini ve yeteneklerini değerlendirmek önemlidir.

Ajansın itibarını göz önünde bulundurun

Bir web tasarım ajansı seçerken dikkate almanız gereken önemli faktörlerden biri, ajansın itibarıdır. Bu durumu değerlendirmenin bir yolu, incelemelerine ve geri bildirimlerine daha yakından bakmaktır.

İncelemeler, müşterilerin geçmiş deneyimlerine ve ajansın özellikle ne iyi ne de iyi olmadığını daha net anlamanıza yardımcı olur. Dahası, incelemeler, bir ajansın müşterileriyle nasıl iletişim kurduğunu ve sundukları müşteri hizmeti seviyesini gösterecektir.

web tasarım randevu

Genellikle saygın web tasarım ajansları, müşteri incelemelerini web sitelerinde sergileyerek müşteri memnuniyeti seviyesini ölçmenizi ve profesyonellik seviyelerini anlamanızı sağlar. Müşteri geri bildirimlerinin görünürlüğü olmaması durumunda bazen bir uyarı işareti olarak da kabul edilebilir.

Bazı ajanslar, Clutch veya Google incelemeleri gibi üçüncü taraf sitelerinde incelemeleri toplayabilirler, bu siteler müşteriden yıldız derecelendirmesi ve yorumlar sağlar. Her ne kadar hiçbir ajans mükemmel olmasa da, müşteri incelemelerinde herhangi bir desen fark edip etmediğinizi gözlemlemek önerilir.

Ajans genellikle neyi iyi yapar ve olumsuz yorumlar varsa, bu tek seferlik bir sorun mu yoksa ajansın hizmetin belirli bir yönünde sürekli olarak eksik kaldığı bir durum mu?

Ayrıca, e-ticaret web tasarımı gibi belirli bir hizmet arıyorsanız, bu hizmetle ilgili incelemelere bakmak isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, birçok ajansın LinkedIn veya Facebook gibi sosyal medya sayfaları olacaktır ve saygın ajansların genellikle bu sayfaları düzenli olarak güncellediğinden emin olurlar. Düzenli olarak güncellenen bir sosyal medya sayfası, ajansın web tasarım becerilerini göstermese de, ajansın ne kadar aktif olduğu hakkında bir fikir verirken aynı zamanda profesyonellik ve itibarlarını doğrular.

İlk danışma randevusu alın

Web tasarım ajansı seçimi yapmadan önce, projenizi detaylı bir şekilde tartışmak ve ajansın web sitesi tasarımına yaklaşımı hakkında sorular sormak için başlangıç danışmanlığı yapmanız önemlidir.

Danışmanlık sürecinde işletmeniz, hedef kitleniz ve web sitenizin amaçları hakkında bilgi vermeniz beklenir. Ajans, web site tasarım brief’inize ilişkin sorular soracak; bunlar, kaç sayfa gerektiğiniz, hangi işlevselliğe ihtiyaç duyduğunuz ve web sitenizin hangi özel özelliklere ihtiyaç duyacağı gibi konuları içerebilir.

İyi bir ajans, uzmanlıklarına dayanarak başlangıç fikirleriniz hakkında önerilerde bulunabilecek veya geri bildirim sağlayabilecektir.

Bir web sitesi oluşturmak oldukça işbirlikçi bir süreçtir ve ajansın sürecini anlamanız, projenin her aşamasında desteklendiğinizi hissetmeniz ve web sitenizin başarılı olmasını sağlamanız açısından önemlidir.

Danışmanlık sürecinde, ajansın iletişim tarzını ve müşteri hizmeti seviyesini belirleyebilirsiniz. Süreci anlamanız ve belirli bir ajansla işbirliği yapma kararınızda kendinizi güvende hissetmek için gerektiğinde sorular sormak teşvik edilir.

Artık Karar Verebilirsiniz

İlk danışmandan sonra, ajansın teklifini değerlendirmek ve ajansın deneyimi, web tasarım yaklaşımı, iletişim tarzı ve hizmetleri’nin projeniz için uygun olup olmadığını belirlemek için zaman ayırmalısınız.

İlerlemek istediğinize karar verdiğinizde, sürpriz olmadığından emin olmak için dikkatlice ajansın koşullarını kontrol etmeniz gerekecektir. Özellikle proje için beklenen zaman çizelgelerine ve genel maliyetine özel bir dikkat göstermenizi öneririz.

Maliyetin içinde nelerin bulunduğunu tam olarak anlamak isteyeceksiniz; örneğin, kaç tasarım revizyonu içeriyor? Hangi işlevsellik dahil? Sözleşmeyi dikkatlice gözden geçirerek zaman ayırarak, hangi hizmete kaydolacağınız konusunda daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız.

Şimdi heyecan verici kısım başlıyor! Ajansın itibarı, yetenekleri, portföyü, süreci ve değerlendirmelerini dikkatlice düşünerek, muhtemelen gereksinimlerinizle uyumlu bir ajans bulma ihtimaliniz yüksektir, bu da nihayetinde web tasarım projenizi başarılı kılacaktır.

Karasoft Ailesi olarak sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz !

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Web Tasarım Ajansı Nasıl Seçilir?” te bir düşünce

  1. Karen Clayton diyor ki:

    Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir