2023 WordPress Benzer Yazılar Nasıl Eklenir ?(Eklentili/Eklentisiz)

wordpress benzer yazılar nasıl eklenir

Bir WordPress web sitesine benzer yazılar eklemek, onu arama motorları için optimize etmenin bir yoludur. Bu uygulama özellikle geniş bir içerik kütüphanesine sahip bloglar için etkilidir. Bounce oranını düşürmeye yardımcı olur, eski yazıları tanıtarak sayfa görüntülemelerini artırır ve sitede geçirilen süreyi artırmaya yardımcı olur.

Bu özelliği uygulamanın iki yolu vardır: eklentisiz olarak ve eklenti kullanarak. Bu yazımız, adım adım rehber sunacak ve WordPress web sitenize benzer yazılar eklemeyi anlatacak. Ayrıca göz atmanız gereken en iyi beş WordPress benzer yazılar eklentisini de inceleyeceğiz. “Benzer yazılar”ı eklemek, web sitenizi daha etkili ve ilgi çekici hale getirmenin harika bir yoludur.

Eklentisiz WordPress Benzer Yazılar Nasıl Eklenir

Eklentisiz bir şekilde benzer yazılar eklemek için; WordPress temasının single.php dosyasına bir kod parçası ekleyeceğiz; bu dosya yazılarınızın biçimlendirmesini kontrol eder. WordPress blogunuzda bir sonraki yazıyı yayınladığınızda, ziyaretçiler mevcut blog yazısıyla aynı etiketlere sahip ilgili içerikleri görecekler.

WordPress sitenize eklentisiz benzer yazılar kodu nasıl eklenir:

1.FTP istemcisi veya web host’unuzun Dosya Yöneticisi aracılığıyla web sitenizin kök dizinine (public_html) erişin.

2. Şimdi wp-content klasörüne gidin -> temalar ve şu an etkin olan temanızın klasörünü bulun.

3. single.php dosyasını açın ve aşağıdaki kod parçacığını ana içeriğinin hemen ardından ekleyin:

WordPress Benzer Yazılar Kodu

<div class=”related-posts-after-content”>
<h3>You Might Also Like</h3>
<?php
$orig_post = $post;
global $post;
$tags = wp_get_post_tags($post->ID);
if ($tags) {
$tag_ids = array();
foreach($tags as $individual_tag) $tag_ids[] = $individual_tag->term_id;
$args=array(
‘tag__in’ => $tag_ids,
‘post__not_in’ => array($post->ID),
‘posts_per_page’=>4, // Number of related posts to display.
‘caller_get_posts’=>1
);
$my_query = new wp_query( $args );
while( $my_query->have_posts() ) {
$my_query->the_post();
?>
<div class=”related-thumb”>
<a rel=”external” href=”<? the_permalink()?>”><?php the_post_thumbnail(array(150,100)); ?><br />
<?php the_title(); ?>
</a>
</div>
<?php }
}
$post = $orig_post;
wp_reset_query();
?>
</div>

4. Tema style.css dosyanıza küçük resimleri biçimlendirmek için aşağıdaki kod parçasını eklemelisiniz:

.single .related-posts-after-content .related-thumb { display:inline-block;
width: 32%;
}

5. Tüm değişiklikleri kaydedin.

Böylelikle eklentisiz wordpress benzer yazılar eklemiş olduk. Yazılar sayfanız üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yapamadığınız kısımları yorum bölümünden paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Eklentili WordPress Benzer Yazılar Nasıl Eklenir (YARPP)

Eğer önceki yöntem fazla karmaşık görünüyorsa, benzer yazılar özelliğini bir eklenti kullanarak eklemeyi öneriyoruz.

Bu rehberde YARPP eklentisini kullanacağız. Alternatiflerine bir sonraki bölümdeki listemizde değineceğiz.

İşte YARPP eklentisini kullanarak benzer yazıları bağlama adımları:

1.Eklentiyi kurup etkinleştirin.

2.WordPress yönetici panelinizden Ayarlar -> YARPP‘ye gidin.

3. Benzer yazılar bloğunda hangi yazıların dahil edileceğini belirlemek için Havuz ayarlarını yapılandırın. Seçenekler arasında yazı türleri, kategoriler, etiketler ve yayın tarihi bulun.

yarpp eklentisi benzer yazılar

4. Önceden seçtiğiniz parametrelere dayanarak Algoritma ayarlarını düzenleyin. Küçük ve orta ölçekli bloglar, varsayılan ayarları kullanabilir ve daha sonra içerik koleksiyonu büyüdükçe bunları yeniden ayarlayabilirler.

yarpp eklentisi algoritma ayarları

5. Otomatik Ekran Seçenekleri ayarları, web sitenizin benzer yazıları nasıl görüntüleyeceğini kontrol eder. İlgili içeriği bir liste halinde gösterebilir, küçük resimlerle görüntüleyebilir veya özel bir tema oluşturabilirsiniz. Görüntülemeye kaç yazının dahil edileceğini de ayarlamayı unutmayın.

yarpp eklentisi ortam ayarları

6. Önizleme bölümü, benzer yazılar bloğunun mobil, tablet ve masaüstü cihazlarda nasıl görüneceğini gösterir.

yarpp eklentisi önizleme

7. Tamamlandığında, Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın. Aşağıda, YARPP ile oluşturulan benzer yazılar bölümünün liste formatında nasıl göründüğüne dair bir örnek bulunmaktadır.

wordpress benzer yazılar eklentili

WordPress Benzer Yazıları Eklemek İçin En İyi 5 Eklenti

WordPress kullanmanın güzel yanlarından biri, seçim yapabileceğiniz muazzam bir dizi harika WordPress eklentisi bulunmasıdır. İşte incelemeniz gereken en iyi beş benzer yazılar eklentisi :

1. YARPP

yarpp eklentisi

YARPP İstatistikleri:

 • İndirmeler: 100.000’den fazla
 • Değerlendirme: 4.8/5
 • Fiyat: Ücretsiz

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)‘, çeşitli benzer yazılar işlevselliği sunan eklentilerden biridir. Gelişmiş algoritması, yazı başlıkları, etiketler, kategoriler ve hatta özel taksonomiler gibi çeşitli faktörleri dikkate alır.

Bu ücretsiz eklenti, yerleşik önbellek, RSS ve REST API desteği ve özel şablonlar içerir. Ek olarak, YARPP, WordPress Multisite, bbPress ve WooCommerce ile entegrasyonu destekler.

Otomatik Görüntüleme Seçeneği özelliği, YARPP bölümlerini varsayılan olarak ana içeriğin altına yerleştirir. Alternatif olarak, ilgili yazıları istediğiniz şekilde elle herhangi bir yazının içine yerleştirmek için kısa kodunu kullanabilirsiniz.

2. JETPACK

jetpack eklentisi

Jetpack İstatistikleri:

 • İndirmeler: 5,000,000’in üzeri
 • Değerlendirme: 4.4/5
 • Fiyat: ücretsiz

Jetpack eklentisi, WordPress web sitelerinin güvenliğini, performansını ve büyümesini artırmak için popüler bir araçtır. Benzer yazılar modülü, ücretsiz sürümünün içerisine dahil edilen özelliklerden biridir.

Tüm analiz ve işlemler bulutta gerçekleştiği için sunucunuza ek yük getirmez. Ayrıca, Gutenberg editörü ile uyumludur, bu da benzer yazılar bölümünü bir yazının herhangi bir yerine yerleştirmenize olanak tanır.

Kullanımı kolay olmasına rağmen, Jetpack benzer yazılar modülü, diğer benzer eklentilerin sunduğu kadar çok yönlü değildir. Arayüzün sağlamadığı herhangi bir gelişmiş özelleştirme manuel kodlama ile yapılmalıdır.

Daha fazla araç ve modül kilidini açmak için aylık 29.95 $ karşılığında ücretli sürüme yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

3. Custom Related Posts

Custom Related Posts eklentisi

Custom Related Posts İstatistikleri:

 • İndirmeler: 3,000’den fazla
 • Değerlendirme: 4.4/5
 • Fiyat: Ücretsiz

Custom Related Posts eklentisi, yazılar arasındaki ilişkileri tanımlamanıza olanak tanır ve bu da size ilgili bağlantılar konusunda daha fazla kontrol sağlar. Klasik ve Gutenberg düzenleyicilerini desteklemenin yanı sıra, öne çıkan görseller için boyut kontrolleri de sunar.

Bu ücretsiz eklenti, listedeki diğer eklentilere kıyasla sınırlı işlevselliğe sahip olabilir. Ancak, yazarı eklentiyi geliştirmek için önerilere açık olduğundan, gelecekte yeni özellikler bekleyebilirsiniz.

4. WP Brigade

WP Brigade Benzer Yazılar Eklentisi

WP Brigade Benzer Yazılar İstatistikleri:

 • İndirmeler: 326.000’in üzerinde
 • Puan: 4.6/5
 • Fiyat: Ücretsiz

WP Brigade Benzer Yazılar Eklentisi, hızlı bir kurulumla etkinleştirildikten sonra kenar çubuğu aracı olarak erişilebilir durumda. İlişki oluşturucu seçenekleri, video küçük resimleri ve daha kolay özelleştirme için bir stil düzenleyici sunar.

Bu eklenti, görüntülemeyi daha özelleştirmek için stil açısından daha esnek olsa da, Benzer Yazılar gelişmiş özelleştirme için özel CSS desteği sunmamaktadır.

5. Contextual Related Posts

contextual related posts eklentisi

Contextual Related Posts İstatistikleri:

İndirmeler: 70.000’in üzerinde

Değerlendirme: 4.5/5

Fiyat: Ücretsiz

Contextual Related Posts eklentisi, eklentiyi etkinleştirdiğinizde yazıları bulmaya ve ilişkilendirmeye başlar. Sunucunuzun iş yükünü azaltmak için yerleşik önbellek desteği sunar ve küçük resimleri destekler. Stiller ve çıktı, CSS kodu ve HTML etiketleri kullanılarak özelleştirilebilir.

Eklenti, gelişmiş özelleştirme ve ek özellik uygulamaları için filtreler ve işlemler sunar, bu da eklentiyi geliştiricilere dost bir hale getirir. Eklenti ile, Benzer Yazılar’ı kendinize göre özelleştirebilir ve daha fazla özellik ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Blog yazılarınızın sonunda benzer içerikleri göstermek, daha eski içerikleri tanıtmak ve web sitenizde geçirilen ortalama süreyi artırmak için harika bir yoldur. Temanız benzer yazılar bölümü içermese bile, bunu manuel olarak ekleyebilir veya WordPress’in sunduğu birçok eklentiden birini kullanabilirsiniz.

Umarız bu makale, web sitenizde WordPress benzer yazıları nasıl kuracağınız konusunda size yardımcı olmuştur. İyi şanslar dileriz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir